İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. 15 Bin Yaşında Yamyam İnsanlar

15 Bin Yaşında Yamyam İnsanlar

15 Bin Yaşında Yamyam İnsanlar

15 Bin Yaşında Yamyam İnsanlar


Hep insanlığın aklında olan sor acaba yamyamlar var mı? Varsa da ne zaman? Ne kadar yaşadılar? Neden yamyamlık yaptılar? Bu soruların cevapları yazımızda!!

İngiltere’nin Güney Batısında Somerset bölgesine bağlı olan  Gough Mağarası’nda 15 bin yıllık yeni insan iskeletleri yapılan araştırmalar ve kazılarda bulundu. Yaşlaşık olarak 14 bin 700 yıl önce yaşadığı tahmin edilen yamyam insanların yaşadığı bilinen bölgede ki, kazı sonrasında çıkan yeni kalıntılar arasında kazınmış kemikler ve vahşi kabilelerin amblemlerine ait olan şekiller bulundu!

 

Somerset bölgesinin içerisinde bulunan doğal ortam parkı olarak işlev gören Cheddar Geoge Bölgesi’nde yer alan Gough Mağarasın da, yeni insan kemiği kalıntıları bulundu. Cheddar George bölgesinde 14 bin 700 yıl önce yamyam insanların yaşadığı bilim insanlarınca tahmin ediliyor idi.  Fakat  yeni kalıntılarla birlikte bazı yeni gizemli iskeletler de ortaya çıkarak gün yüzüne çıkmış oldu. Yamyam insanlara ait olduğu düşünülen eti sıyrılmış ve üzerinde zigzag işaretleri bulunan insan kemikleri, bilim adamları ve tarihçiler için kafalarında birçok yeni soru işaretleri oluşturdu. 

Bazı bilim adamlarına ve tarihçi profesörlere göre yeni bulunan kalıntılar “Büyük soğukların yaşandığı bir dönemde insanların yemek bulamamalarından dolayı birbirlerinin ölülerini yediği yönünde.” Ancak diğer araştırmacılara göre ise kemiklerin etlerinin kasap titizliğinde sıyrılması ve üzerine bırakılan zigzag izlerin bunun bir tür insanlar öldürülüp etleri titiz bir şekilde kemiklerinden ayrıldığı  yönünde açıklamaları yapıldı. Cheddar George bölgesinde yaşamış yamyamların yamyamlığı yapma amacı anlaşılamamıştı. Görünüşe göre yeni kalıntılar bunun anlaşılmasında hem ilerleme sağlayacak hem de akıllara yeni sorular getirecek gibi duruyor.

Yorum Yap

Yorum Yap