İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. YouTube Üst Sıralara Nasıl Çıkılır ?

YouTube Üst Sıralara Nasıl Çıkılır ?

YouTube Üst Sıralara Nasıl Çıkılır ?

YouTube Üst Sıralara Nasıl Çıkılır ?

Dünya’nın en büyük ve popüler video içerik ağı olan YouTube’da kanalınızı veya videolarınızı nasıl üst sıralara çıkaracağınızı anlatacağız. Aynı zamanda YouTube SEO Aslında var mıdır, yok mudur ? gibi soruları da cevaplandıracağız.

1- Videolar.  YouTube sistemi gereği tüm videoların arka planında çalışan bir tür analiz yazılımı bulunuyor. Analiz yazılımı, videoları veya videolarınızın ne kadar izlendiğini, süreyi ilerletip izlendiğini ve videoyu kaçıncı dakikada kapattığınız gibi istatistik veriler toplar. Tamamı izlenmemiş veya ilerletip izlenen videolar, sistem tarafından arkaya atılıyor bu şekilde YouTube sıralamasının bir kısmı oluşturuluyor.

2- Video Başlıkları: İzleyicilerin neredeyse hepsi arama alanını kullanır. Eğer YouTube’da videonuzun veya videolarınızın üst sıralarda yer almasını istiyorsanız, düzgün ve yalan (clickbait) başlık kullanmayınız. Video başlıklarınızı düzene oturttuktan sonra sıralamanız yavaş yavaş yükselecektir. Clickbait yerine izleyicilerin dikkatini çeken başlıklar kullanabilirsiniz. 

3- Video Açıklaması: Videonuzun veya videolarınızın açıklama alanına, video hakkında kısa kısa bilgiler verin. Videoda kullanılan materyallerin bilgilerini mutlaka yazın. Video açıklamasında mutlaka, videonuzun başlığını bulundurun. İçerik açıklaması, başlık ile alakalı olsun.

4- Etiketler / Tags : Videonuzun etiketlerini mutlaka videonun içeriği ile alakalı şekilde girmelisiniz. Alakasız olması durumunda arama sonuçlarında çıkmayacak ve izlenme alamayacaksınız. Videonuz da en fazla 10 etiket girişi yapınız. Keyword Tool aracılığıyla videonuzun içeriğine göre arama yapıp en çok hangi kelimelerin arandığını bulabilir ve etiket olarak belirtebilirsiniz. Keyword tool için buraya tıkla. 

5- Çeviri desteği: YouTube, tüm ülkelerde ve tüm dillerde kullanıldığı için videonuz farklı ülkelerde ki insanlar tarafından görüntülenebilir. Bu yüzden videonuzu farklı dillerde çevirin veya otomatik çeviri ile çevirtin. Çeviri desteği, youtube sıralamanıza artı olarak yazılacaktır.

6- Abone ve İzlenme sayısı: Youtube her zaman abone sayısı ve izlenme sayısı yüksek olanlara önem verir. Aboneniz olmasa bile izlenme sayınız ile üst sıralarda yer alabilirsiniz. Abone arttırmak için her videonuz da abone ol butonu koymayı unutmayınız. İzlenme sayısını her zaman alırsınız fakat Abone sayısı da bu iş için gerekiyor. Ne kadar çok abone ve izlenme sayısına sahip olursanız o kadar üst sıralarda olursunuz.

7- Kanal Yaşı ve geçmişi : Bu durum aynı domain yaşına benziyor, hatta kardeş gibiler. Kanalınızın açılış tarihi ne kadar eski olursa sıralamada ki yeriniz o kadar iyi olur. Ayrıca kanalınızın daha önceden geçmişi bulunuyorsa sıralamada ki yerinize artı etken olacaktır.

8- Sosyal Paylaşımlar: Videonuzu mutlaka sosyal medya üzerinde paylaşınız. 1 tıklama alsa bile sıralamanız için gereklidir. Sosyal ağlardan gelen ziyaretçiler her zaman organik yani doğal ziyaretçi olarak kabul edilir. Ayrıca sosyal medya ağlarında videolarınızı paylaşmak size abone ve izlenme sayısı olarak geri dönebilir. Fakat bunun asıl amacı videonuza sosyal medya ağlarından gelen ziyaretçi sayısı. 

YouTube’da nasıl üst sıralara çıkılır, youtube’da yükselmek gibi soruları cevaplandırdık ve youtube’da yükselmeniz için önemli ipuçları paylaştık, umarım faydalı olabilmişizdir. 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yıllardır işin içerisinde olan, meraklı ve yazmayı seven birisi.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Güzel bir rehber yazısı olmuş youtube hakkında. Tebrikler