İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. WordPress ve Blogger’ın Farkları Nedir ?

WordPress ve Blogger’ın Farkları Nedir ?

WordPress ve Blogger’ın Farkları Nedir ?

WordPress ve Blogger’ın Farkları Nedir ?

WordPress ve Blogger içerik yönetim sistemleri arasında ne gibi bir farklılık vardır ? Bu yazımızda bu konuyu derinden inceleyeceğiz.
İlk olarak WordPress ile başlamak istiyorum.

Bir çok dev markanın da tercih ettiği yönetim içerik sistemi olan WordPress tamamen ücretsizdir. WordPress ve Blogger’ın ortak noktaları; ücretsiz olmasıdır. Fakat dev markalar, sürekli gelişmekte olan WordPress sistemini tercih ediyorlar. Bunun sebebi ise WordPress üzerinden tam kontrol yapılması. Fakat tam yönetim maalesef Blogger’da bulunmuyor. Blogger’ı alan adınız ile kullanıyorsanız bile FTP gibi yerlere ulaşamayacaksınız.

Dünya’nın en popüler içerik sistemi olan WordPress, bir çok tema seçeneğine ve eklentiye sahip. Blogger’da ise tema seçenekleri kısıtlı ve eklentiler yok denilebilecek kadar az durumda. WordPress sisteminde kendi temanızı veya kendi eklentinizi istediğiniz şekilde yapabilirken, Blogger sisteminde bunlar mevcut değil.

Özet olarak Blogger’dan bashedelim.

Blogger, bir Google ürünüdür. Domain ve {subdomain}.blogspot.com şeklinde adreslere sahiplik eder. Blogger sistemi, hacklenmeye karşı tam korunmalıdır fakat domain üzerinde KISITLI Yetkiye sahip olursunuz. Ayrıca, Blogger sisteminde, WordPress gibi güçlü eklentiler bulunmuyor. Blogger sistemine en azından bir SEO eklentisi yapılsaydı tadından yenmezdi. Blogger temaları ise XML şeklinde import ediliyor ve sistem XML’i HTML’e göre yorumluyor ve sitenin tasarımını ortaya çıkartıyor. Fakat her tema bazen olmayabiliyor.

WordPress ve Blogger Özellik Farkları

[mks_toggle title=”Wordpress” state=”open”]

WordPress Ücretsizdir.

Depolama alanınız, kullandığınız hosting’e bağlıdır.

Ücretli temalar ve eklentiler.

Domain ve hosting sahibi olmanız gerekiyor.

Sistem üzerinde TAM Erişim. (FTP, Site tasarımı vs.)

Adsense için manuel başvuru.

Tam YEDEKLEME.

[/mks_toggle]

[mks_toggle title=”Blogger” state=”open”]

Blogger Ücretsizdir.

Depolama vs. için hosting’e ihtiyacınız yoktur. Resimleriniz Google sunucularında barındırılır.

Ücretli ve ücretsiz temalar.

Özel domain (.com/net/vs.) veya subdomain seçilebilme özelliği.

Sistem üzerinde KISITLI Erişim. (Blogger’da FTP bilgileri ve diğer bilgiler verilmez.)

Adsense için Blogger panelinden başvurma. Blogger, bir google ürünü olduğu için Adsense ile entegre haldedir. Bu yüzden daha kolay başvuru yapılabiliyor. 

Kısıtlı Yedekleme, Resimleriniz Google sunucularında kalır.

[/mks_toggle]

WordPress mi ? Blogger mı ? 

Sorusuna cevap verecek olursak, cevabımız kesinlikle WordPress sistemidir. Sebebi ise, WordPress sisteminin sürekli güncellenmesi, özel tema ve eklenti seçenekleridir. Bir diğer sebebi ise, dev markalar tarafından güvenilir bir şekilde kullanılması. Fakat WordPress kullanıyorsanız güvenliğe her zaman dikkat etmeniz gerekiyor. Blogger’da ise siteniz %100 koruma altında oluyor. Fakat yine de cevabımız: WordPress oluyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yıllardır işin içerisinde olan, meraklı ve yazmayı seven birisi.

Yorum Yap