İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. WanaCrypt0r 2.0 virüsünden nasıl korunursunuz

WanaCrypt0r 2.0 virüsünden nasıl korunursunuz

WanaCrypt0r 2.0 virüsünden nasıl korunursunuz

WanaCrypt0r 2.0 virüsünden nasıl korunursunuz

Son zamanların belası olan WanaCrypt0r 2.0 virüsünden nasıl korunusunuz.Detaylar tüm gerçekleri ile yazımızda!

Öncelik ile WanaCrypt0r 2.0 fidye virüsü nedir? Nasıl çalışır? Bunları açıklayalım.WanaCrypt0r 2.0 son haftalarda çıkan ve dünyada 70 den fazla ülkeyi hedef almış durumda ve binlerce bilgisayar bu virüse bulaşmış durumda.Peki bu virüs ne? WanaCrypt0r 2.0 bilgisayarınızda hafıza saklaya bilen bütün birimlerine bulaşıyor ve format gibi işlemler hiç bir işe yaramıyor.Hatta bazı kullanıcılar bios hafızasına bile bulaştığını söylüyorlar.WanaCrypt0r 2.0 virüsü nasıl bulaşır.Aslında bu tamamen şanş ama asıl mantık windows işletim sistemlerindeki bazı açıklardan yararlanarak.Sisteminize bulaşa biliyor.Kurtulmanın tek yolu hafıza depolayan her donanımı değiştimektir.Peki bunlar ne oluyor? Hard disk kesinlikle değiştirilmelidir.Ram değiştirilmesine gerek yoktur.Çünkü ram geçici hafızadır eğer ram e WanaCrypt0r 2.0 virüsü bulaşır ise pc kapandığında silenicektir.Bu yüzden ram değiştirilmesine gerek yoktur.Bios çipi veya anakart değiştrilmelidir.Dedikodulara göre bios çipine de bulaşıyormuş gibi görünüyor peki bu virüsün amacı ne? Üstte belirttiğim gibi fidye virüsü sizlerden sanal para yani BİTCOİNS istemektedir. Eğer ödeme yapılmazsa siteminizi bir daha kullanamayacaksınız.Gibi tehtit etmekteler.Şu zamana kadar bu virüsü ki yaptığı belli değildir.Peki hangi sistemlere bulaşıyor? Windows un neredeyse bütün versiyonlarına bulaşıyor. Bunlar Windows XP , Windows 7,8,8.1,10 sistemelerine açıklardan yararlanarak bulaşmaktadır. Peki nasıl bulaşıyor? Bu virüs için bir şey indirdim bulaştı gibi şeyler söz konusu değil internete bağlı olan bütün windows sistemlere bulaşmaktadır.Linus,Pardus,mac gibi açık kaynaklı işletim sistemlerine bulaşmamaktadır. Peki nasıl korunuluyor bu virüsten.

Eğer orjinal lisanlı kaliteli bir virüs programına sahipseniz. Sakın korkmayın WanaCrypt0r 2.0 virüsü size bulaşamaz.Ama crackli lisansız virüsten korunma programları kullanıyor iseniz bu sözler sizler için geçerli değildir.Ama Windows 10 için nasıl korunacağanızı açıklayacağız.

Windows 10 için korunma yöntemi: 

Windows 10 da Smp 1.0/Cıfs dosya paylaşım desteği özeliğinin açığından faydalanarak bilgisayarınıza kolaylık ile bulaşmaktadır.Bu özellik nasıl kapatılır gelin açıklayalım.

–İlk önce arama butonundan “Programlar ve özellikler” yazı çıkan kısıma giriyoruz.

–Ardından Sol tarafta “Windows özelliklerini aç veya kapat” tıklıyoruz ve ardından

— “Smp 1.0/Cıfs dosya paylaşım desteği özeliğinin” tikini kaldırıyoruz ve tamam diyoruz ve bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.Ve fidye virüsü artık sizlere bulaşamaz.

Yorum Yap

Yorum Yap