İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Su Arıtma Cihazı Filtre Değiştirme

Su Arıtma Cihazı Filtre Değiştirme

Su Arıtma Cihazı Filtre Değiştirme

Su Arıtma Cihazı Filtre Değiştirme

Son yıllarda artık herkesin evlerine almak istedikler su arıtma cihazları. Peki evinize bir adet su artıma cihazı aldınız ve belirli zamanlarda filtreler değiştirilmesi gerekmektedir. Peki bu işlem nasıl yapılır. Detaylar yazımızda!

Evlerimizde nerede ise her zaman ya hazır su yada doğal kaynak suyu tüketiriz. Şebeke sularının temiz olmama durumunu atlamak için artık evlerimizde kendi hazır sularımızı yapar hale geldik. Su arıtma cihazları ilk çıktığı yıllar oldukça pahalı ve donanımları da piyasada zor bulunuyordu, bu sebep yüzünden bizler su arıtma cihazı almak yerine su satıcılarından su almaktaydık. Son yıllarda bu cihazlar oldukça ucuzladı ve 300tl gibi fiyatlara kadar düşmüş durumdalar, ayrıca içlerinde bulunan filtreleri de piyasada bulmak oldukça kolay ve fiyatları da çok uygun. Peki evinize bir adet su arıtma cihazı aldınız ve kurulumunu yaptınız, kurulum yaptıktan en az altı ay sonrasında cihazın filtreleri değiştirilmek zorundadır, çünkü artık cihaz temiz su yerine şebeke suyundan bir farkı olmayan su vermeye başlar peki evde nasıl su arıtma cihazı filtre değişimi yapılır? Gelin inceleyelim.

İlk önce su arıtma cihazınız için yedek filtreleriniz olması gerekli. Bu filtreler 5 micron, 1 micron, Carbon ve son tatlandırıcı tip filtredir. Bu filtrelerin fiyatları ortama 30tl civarındadır. İlk önce su arıtma cihazına 5 micron filtre takılır. 5 micron filtre şebeke suyunun ilk girdiği fitredir, suda bulunan bulanıklığı ve tortuları tutar, su tadında bir değişiklik yapmaz. İkinci olarak Blok carbon filtre cihaza takılır, blok carbon filtre suyun tadını ve içerisinde ki gereksiz mineralleri toplar. Üçüncü aşamada ise  1 micronluk filtre takılır. Son filtre suda bulunan son kirli maddeleri toplar. Bu artık içime hazır bir hale gelir. Eğer direk olarak içer iseniz su sizlere acı bir tat olarak gelir, sebebi ile su son olarak tatlandırıcı filtreye girerek içimi hafif ve tadı yerinde bir su sizlere sunar.

Filtre değiştirme zamanları:

5 Micron: En az 6 ayda

Blok karbon filtre: En az 6 ayda

1 Micron Filtre: En az 6 ayda

Tatlandırıcı: İki kez filtre değiştirmede bir defa yani 1 senede

Membran filtre: Eğer suda kireç olmaya başladı ise

Yorum Yap

Yorum Yap