İlginizi Çekebilir

 1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Safra Kesesinde Neden Taş Oluşur ?

Safra Kesesinde Neden Taş Oluşur ?

Safra Kesesinde Neden Taş Oluşur ?

Safra Kesesinde Neden Taş Oluşur ?

Karın bölgesinin hemen altından sağ tarafta armut şeklinde yer alan küçük organa safra kesesi denir. Bu organ ince bağırsaklarda salgılanan safra adlı sindirim sıvısını içinde tutar. Bu bölgede safra kesesi taşı oluşması ağrılı bir hastalığın oluşmasına yol açar. Safra kesesi taşı kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülmektedir.

Bu taşların boyutları kum tanesinden golf topu büyüklüğüne kadar değişiklik gösterebilir. Bazı insanlarda bir adet taş oluşurken bazılarında ise birden fazla taş oluşumu görülür.

Safra Kesesi Taşı

Safra pigmentlerinden, kolesterol ve kalsiyum tuzlarından oluşan anormal ve küçük sert kitleye safra kesesi taşı denir. Bu taşlar safra kanalının tıkanmasına neden olduğu gibi şiddetli ağrıya da yol açar.

Belirtileri Nelerdir?

Bu taşların oluşması durumunda hiçbir belirti ortaya çıkmayabilir. Bu taşların tıkanmaya yol açması durumunda ortaya çıkan işaretler şu şekildedir;

 • Karın bölgesinin sağ üst kısmında aniden bir ağrı başlar ve bu ağrı giderek yoğunlaşır.
 • Göğsün hemen altında ve karnın tam ortasında şiddetli ve ani bir ağrı başlar.
 • Omuzlar arasındaki sırt bölgesinde ağrı başlar.
 • Mide bulantısı veya kusmaya sebep olabilir.
 • Sağ omuzda ağrı oluşumuna neden olabilir.

Bu belirtilerin ortaya çıkması halinde karın ağrısı fazlasıyla yoğunlaşır. Kişi oturamaz ve rahat hareket edemez. Ayrıca ciltteki ve gözlerdeki beyazlıklar sararmaya başlar. Titreme ile birliktede de yüksek ateş ortaya çıkabilir.

Taşın Oluşumu

Safra kesesi taşının oluşumundaki etkenler henüz tam olarak belirlenememiştir. Fakat safra kesesi taşının oluşumunda belirlenen bazı sebepler mevcuttur. Bunlar;

 • Vücutta bulunan safranın haddinden fazla kolesterol içermesi taş oluşumunda etki gösterir. Karaciğer bölümünün altında atılan fazla kolesterolü eritmek için kimyasal maddeler bulunur. Fakat bu maddelerin eritebileceğinden çok kolesterolün dışarı atılması durumunda bu kolesteroller taşa dönüşebilir.
 • Safrada çok fazla bilirubin bulunması taş oluşumuna sebep olabilir.
 • Safra kesesinin yeteri kadar boşalamaması durumunda da taş oluşumu gözlemlenebilir. Safra kesesi tam olarak veya sık sık boşalmaz ise yoğunluk ortaya çıkabildiği için, safra kesesi taşı oluşumu gözlemlenebilir.
Yorum Yap

Yorum Yap