İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Robot Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

Robot Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

Robot Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

Robot Yapmak İçin Gerekli Malzemeler


Evde robot yapmak istiyorsunuz fakat nereden veya nasıl başlamak gerektiğini bilmiyorsunuz. Robot yapmak hakkında gerekli bilgileri yazımızda incele bilirsiniz.


Robot yapmaya başlamadan önce robotunuzun ne iş yapacağını belirlemek. Robot dendiğinde akla ilk başta elleri kolları olan yürüyen veya giden tarzda robotlar akla gelmektedir. Aslında bilgisayarlar dan elektrikli mutfak gereçlerine kadar bütün eşyalar robot sınıfına girmektedir. Bunun sebebi içerisinde elektronik kart bulunan her şey robot olarak geçmektedir.

Eğer sizler kendiniz kodlaya bileceği ve üzerinde değişiklik yapmak istediğiniz bir robot yapmak istiyor iseniz Ardiuno , Raspberry pi veya Pic kullanmanız gerekmektedir. Bu tip entegreler kullanıcının istediği gibi kodlaya bilme imkanı sunarlar, bu tip entegreler C+ dilini kullanarak çalışmaktadır. Günümüzde neredeyse her şey bu tip entegreler ile yapılmaktadır. İlk başta hangi tip bir entegre kullanmanız gerekecek onu seçmelisiniz, eğer Ardiuno kullanır iseniz ilk başlayanlar için vazgeçilmez bir sistem olacaktır. Ardiuno parçaları modülleri ucuz ve montajı kolaydır.

Raspberry pi aynı bir bilgisayar gibi çalışmaktadır. Çalışma şekli Ardiuno ile benzer şekilde çalışmaktadır. Raspberry pi farklı olarak bazı modellerine işletim sistemi yüklene biliyor ve diğer sistemlere göre maliyeti fazladır. Raspberry pi kullanıyor iseniz modüllerini ve diğer ek parçalarını güzel bir şekilde yerleştirip kontrollü çalıştırmalısınız aksi taktirde Raspberry pi bozula bilir ve geriye dönülmez bir sorun yarata bilir.

Bambaşka bir sistem olan ve artık fazla kullanılmak istenilmemektedir. Sebebi ise Pic entegrelerini kullanmak için bir devre tasarlamanız gerekmektedir. Bu sebeb den dolayı kullanıcılar Pic yerine hazır tasarlanmış ve tak çalıştır tip de ki tak çalıştır sistemleri kullanırlar.

Robot sistemlerinde olmazsa olmaz bir elektronik ürün olan motor sürücüler (Motors Driver). Bu sürücüler motorun veya eş değer bir yükün sağlayacağı anlık amper değerini sağlarlar. Motor sürücü kullanmanın asıl amacı eğer bir motoru veya yükü direk olarak entegreye veya hazır karta bağlar iseniz o devre veya entegre sizlere çok düşük değerlerde amper sunacaktır. Bu sebebden dolayı araya bir motor sürücü bağlar isek bu sorun ortadan kalkar ve devreyi ve yükü korumuş oluruz. Motor sürücüler ayrı bir besleme ile beslenirler ise daha faydalı olacaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yıllardır işin içerisinde olan, meraklı ve yazmayı seven birisi.

Yorum Yap