İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. MZ 80 Elektronik Sensör Nedir? Nasıl Çalışır?

MZ 80 Elektronik Sensör Nedir? Nasıl Çalışır?

MZ 80 Elektronik Sensör Nedir? Nasıl Çalışır?

MZ 80 Elektronik Sensör Nedir? Nasıl Çalışır?


Yazımızda Mz 80 olarak bilenen bir elektronik sensörün nasıl çalıştığını ve çalıştığında ne gibi sorunlar ortaya çıkacağını ardından bu sorunların üstesinden nasıl gele bileceğinizi açıklayacağız. 


Mz 80 Elektronik sensör kullanılması en kolay sensörler den birisidir. Mz 80 Elektronik sensör ismini içerisinde bulunan Mz 80 çipinden ismini almaktadır. Günümüzde oldukça fazla kullanılan bu sensör genelde şu tip projelerde kullanılır: Mini sumo robotlar, sumo tipi robotlar, çizgi takip eden robotlar, engelden kaçan robotlar ve engelden geçen robotlarda kolaylık ile kullanıla bilir. Mz 80’lerin üstlerinde mesafelerinin ayarlanan bilmesi için ayarlı bir Potansiyometre bulunmaktadır. Mz 80’lerde mesafe 2 Cm – 80 Cm arasında ayarlana bilmektedir.

 Mz 80’lerde üç adet bağlantı ucu bulunur. Bunlar power (+), ground (-) ve data (s) dir. Çalışması için power ucuna +5 DCV (Doğru akım) gelmelidir, ground ucuna eksi bağladığında sensörün üzerinde bulunan kırmızı led yanar ve ilk çalışmasında kırmızı ledin yanında bulunan yeşil led veya sarı led de yanmaya başlar. Diğer led ise sensörün aktif olduğunu ve çıkış ucuna (Data) +5 DCV gönderdiğini gösterir. Mz 80 ve diğer tün sensörler akımlara ve gerilimlere oldukça fazla duyarlıdır. Eğer +5 DCV gelmesi gereken uca -5 DCV gelir ise sensörün çipi yanacaktır. Diğer bir sıkıntısı ise +5–+8 DCV büyük bir gerilim gelir ise sensör bozulacaktır.

Mz 80 çipinin bulunduğu sensör devrede direk bağlanılamaz. Devreye bağlamak için beş adet direnç, bir adet kondansatör, bir adet IR Led alıcı, bir adet IR Led verici ve bir adet potansiyometreye ihtiyaç duymaktadır. Bu yardımcı elemanların değerleri üreticiden üreticiye değişmektedir.

 Mz 80’nin diğer sensörlere göre en büyük avantajı sensörün devreye bağlanması için her hangi bir devre tasarlamanız gerekmektedir. Direk olarak devreye bağlantısı yapıla bilir. Diğer bir avantajı ise maliyet bakımından oldukça uygun fiyatlarda satılmaktadır. Mz 80 lerin diğer sensörler gibi kalite tipleri vardır. Bunlar iki tip Mz 80 kasasız ve Mz 80 kasalı olarak karşımıza çıkar.

 Sensörün çalışma sistemi ise şudur: Sensöre voltaj verildiğinde aktif hale gelir ve ince ayarı yapıldıktan sonra IR Vericisinden kızıl ötesi bir ışık çıkar, bu ışık her hangi bir engele çarptığında IR alıcı devreye girer ve data çıkışına veri gönderir.

Kasasız Mz 80: Bu tip Mz 80’de dış koruyucu kasa bulunmaz ve ayrıca sensör IR Ledlere takılı bir mercek bulunmaz. Kasasız Mz 80’ler ışıktan oldukça fazla etkilenirler. Örnek verecek olur isek; gece tasarladığınız ve ince ayarını yaptığınız sensör sabah olduğunda, güneşin ışığı ile ayarları bozulur ve tekrardan ayar yapmanız gerekmektedir. Bu ayarı her ortam değiştirdiğinizde de yapmanız gerek bilir. Kasasız Mz 80’lerde bağlantı için kablo bulunmaz. Bunun yerine erkek jumper ile gelmektedir.

Kasalı Mz 80: Dış koruyucusu bulunan kasalı Mz 80’nin diğer tipe göre ücreti fazladır. Ayrıca IR ledlerin de mercek bulunur. Mercek bulunduğu için herhangi bir ışıktan veya hava şartlarından çok zor etkilenmektedir. Ayrıca kasası olduğu için devrenin bulunduğu dış kabine bağlamak çok kolaydır. Kasasız tip deki gibi erkek jumper bulunmaz bunun yerine ucunda dişi jumper bulunan kablo ile satılmaktadır. Ayrıca kasalı Mz 80’nin çevresi standart M18 vida yivlidir

Mz 80’lerde ayar yapmak için ufak bir yıldız uçlu tornavida gerekmektedir. Bu ayarı yapar iken şunlara dikkat edilmelidir:

  • Potansiyometre fazla zorlanmamalıdır.
  • Eğer potansiyometre fazla açılır sensör her zaman önünde bir cisim varmış gibi aktif olur.
  • Eğer potansiyometre fazla kısılır ise sensör hiçbir zaman aktif hale gelmez ve ününe ne koyulur ise koyulsun bir tepki vermez.
  • İnce ayar yaparken eğer birden fazla Mz 80 kullanılıyor ise hepsinin ayarını aynı değil tek tek yapılmalıdır.

 

Mz 80’lerin geliştirilmesi için ve elektronik devrelerde kolayca bozulmaması için yapılması gerekenler:

  • İlk önce sensörler her hangi bir ters voltaj geldiğinde bozulacağından bunun çok kolay bir yöntem ile ortadan kaldıra biliriz. Bu yöntemde sensörün power (+) ucuna bir silisyum diyotun Katot (-) ucunu bağlar isek ve diyotun Anot (+) ucunu ise besleme ucu olan +5 DCV e bağlar isek. Bu sorun ortadan kalkacaktır. Sebebi ise diyotlar tek yönden akım geçiren elektronik devre elemanlarıdır. Eğer diyotun Anot (+) ucuna + sinyali gelir ise veya katot (-) ucuna – sinyali gelir ise iletime geçer. Diğer durumlarda Katot (-) ucuna + sinyali gelir ise veya Anot (+) ucuna – sinyali gelir ise diyot yalıtkan bir elektronik devre malzemesi olur.

  • Sensörler fazla voltaj geldiğinde, sensörün çipinin arızalanama yapacağından. Bu sorunu önlemek için sensörün direk bağlamak yerine power (+) ucuna bir 5 DCV lik bir voltaj regülatörü bağlanır ise bu sorun ortadan kalkacaktır. Bu işlemde voltaj regülatörü her hangi bir voltaj yüksekliğinde veya düşük geldiğinden 5 DCV ye sabitleyecektir. Bunun soncunda sensör voltaj sıkıntısından dolayı arıza yapmayacaktır.

  • Bu iki sorunu önlemek için devreye hem bir diyot hem de voltaj regülatörü eklendiğin de sensör tamamen koruma altına almış olacağız.

Yorum Yap

Yorum Yap