Bizimle iletişime geç: mert@baykafein.com
lise mezunu subay

Tanıtım

Lise Mezunları Subay Olabilir mi ? Subay Nasıl Olunur ?

Lise Mezunları Subay Olabilir mi ? Subay Nasıl Olunur ?

Binlerce yurttaş Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde subay olarak istihdam edilmek istiyor. Peki subay nasıl olunur? merak ediyorsanız Mevzu ile ilgili olarak detaylar bu yazımızda.Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde subay olarak istihdam edilmek isteyen binlerce yurttaş bulunuyor. Bu vatandaşlar tarafınca iyi mi subay olunacağı araştırılıyor.

SUBAY NASIL OLUNUR?

Subay olabilmek için iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki askerli lise imtihanlarına girerek subay olmak. İkincisi ise lisans eğitimi ve lisans mezunu olarak subaylık imtihanlarına müracaat yaparak subay olmaktadır.Ortaokul mezunu olan adaylar Askeri Lise Giriş sınavına katılarak ve imtihanı kazandıktan sonrasında buradaki eğitimini başarıya ulaşmış bir halde bitirerek subay olabileceklerdir. Lise mezunu olan adaylar ise Kuvvet Komutanlıklarından herhangi birine müracaat yapabilir.Harp okullarına girme yaşı ise 20 ile sınırlandırılmıştı. Ek olarak üniversite imtihanlarından geçerli bir not alınması gerekmektedir. Sınavlarda başarıya ulaşmış olan adayların boy kilo şartlarına da haiz olmaları gerekmektedir. Lise mezunu subay olabilir mi ? diye merak ediyorsanız tüm detayları sizler için bu yazımızın devamında anlattık.

Lisans mezunu olan adaylar Türk Silahlı Kuvvetleri tarafınca istenilen boy, kilo, fiziki yeterlilik şartlarını taşımaları halinde yapılacak olan subaylık imtihanlarından da başarıya ulaşmış olmak şartı ile en fazla 27 yaşına kadar subaylık başvurularını yapabilirler.Tüm bunların yanı sıra yüksek lisans mezunu olan adayların subay olma yaş şartları da 32’dir. Lisans ve yüksek lisans mezunları subay olmalarına ilişkin kuvvet komutanlıkları tarafınca piyasaya sürülen subay alım ilanlarına müracaat yaparak subay olabileceklerdir. Bu ilanlara müracaat icra eden adayların genel şartları, sıhhat şartlarını, imtihanı ve mülakatları başarıya ulaşmış bir halde geçmeleri gerekmektedir.

Lise Mezunu Subay için 2017 senesinde en yoğun alım işlemini meydana getirecek olan komutanlık Kara Kuvvetleri Komutanlığı’dır. Kara Kuvvetleri Komutanlığı 2017 senesinde 11 bin tane uzman çavuş alımı yapacağını duyuru etmiştir. Bu alımlar ile ilgili olarak talep edilen şartlar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın web sitesi üstünden duyurulmaktadır. Bilhassa yaş aralığını ve şartları elde eden adaylar için Kara Kuvvetlerinin bu başvurusu büyük bir fırsat oluşturmaktadır. Başvurularını yaparak hayallerindeki mesleği Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yapma olanağına kavuşabileceklerdir.

Yıllardır işin içerisinde olan, meraklı ve yazmayı seven birisi.

Yorum yapmak için tıklayınız...

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Önerilen: Tanıtım