İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Kriptografi Nedir ?

Kriptografi Nedir ?

Kriptografi Nedir ?

Kriptografi Nedir ?

Şifre Nedir ?

Kriptografinin Türkçe karşılığı şifredir. Kriptografi, Yunan dilinden türetilmiştir. “Kriptos” ve “ Graphi” Kelimelerinden ortaya çıkmıştır. Kriptoloji, şifre bilimidir.Kriptografi bilginin/şifrenin güvenliği ile ilgilidir. Zıttı olan, Kriptoanaliz ise Kriptolanmış yani şifrelenmiş bilgiyi kırılması daha doğrusu çözülmesi ile uğraşır. Kriptoloji bir matematik bilimidir ve sayılar üstüne kuruludur.

Şifre ve Kriptografinin günümüze kadar gelmesinin başlangıcı, yaklaşık 4100 Yıl önce Mısırda yaşamış bir katiptir. İlk kriptoloğumuz, üstadının hiyerogliflerini şifrelemiş ve kendi ürettiği teknikleri kullanmıştır.

Günümüzde bu teknikleri ve şifreleme teknolojileri genellikle, Askeri iletişim, Devlet görüşmeleri ve olmazsa olmaz dediğimiz Sosyal medya uygulamaları (Whatsapp, Facebook vs.) tarafından kullanılıyor. Şifreleme teknolojilerin kullanımının sebebi, kişisel güvenliği en üst seviyeye çıkartmak ve oluşabilecek güvenlik zafiyetlerini önceden engellemektedir.

kripto, kriptoloji, kriptografi, kriptografi yöntemleri, kriptografi nedir, kriptografi açıklaması, kriptografi teknikleri

Konuyu özetleyecek olursak;

Kriptoloji: Bilim dalıdır. Kriptografi ve Kriptoanaliz olarak ikiye ayrılır. Kriptografi: Bilgiyi şifreleme. Kriptoanaliz: ise şifrelenmiş bilgiyi çözmektir. Kriptoloji tarihi, Mısırlı yıllara dayanmaktadır. Çok eski zamanlardan beri şifreleme teknolojileri gelişmektedir ve gelişmeye devam etmektedir.

Günümüzün en bilinen şifreleme teknolojileri şunlardır : 

  • Sezar şifrelemesi.
  • Enigma makinası.
  • Çırpı Fonksiyonları.
  • Veri saklama teknikleri.

Kriptografi günümüze kadar gelse de buluşunun yaklaşık 2500 yıl kadar hiç geliştirilemedi.  Fakat M.Ö 5 Yüzyıl ve 6. Yüzyılları arasında Askeri alanda kriptografiye ihtiyaç duyuldu ve bulunmasının yaklaşık 2500 yıl sonra ilk olarak Spartalılar tarafından kullanılmaya başlandı.

Kriptoloji’nin Günümüzde Kullanımı

Kriptoloji, Askeri alanlarda, Devlet kurumlarında, Haberleşme sistemleri, E-Posta servisleri, Sosyal medya uygulamaları ve bir çok alanda kullanılıyor. Kriptoloji’nin kullanılma amacı ise, kişisel güvenlik ve sistemlerde oluşabilecek güvenlik zafiyetlerinin önlenmesi. Fakat ana kullanım amacı tabii ki bilgiyi güvenli olarak ulaştırmak ve almaktır. Uygulanan Kriptoloji teknolojileri farklı algoritmalar kullanır. Algoritma’nın oluşturduğu şifreleme sayesinde gönderilen veya alınan bilgiye sadece alıcı ve okuyucu dışında kimse erişemez. Sistem zafiyeti yaşansa bile, Kriptoloji uygulanan bilgiyi çözmek günümüz için mümkün değildir. Yani aldığımız veya gönderdiğimiz veri kötü amaçlı kişilerin eline geçse bile bu kişiler bu bilgiye tam olarak erişemez veya göremez.

kripto, kriptoloji, kriptografi, kriptografi yöntemleri, kriptografi nedir, kriptografi açıklaması, kriptografi teknikleri

Kriptografi, günümüz teknolojileri ile geliştirilmiş olup çözülmesi neredeyse imkansız hale getiriliyor bu sayede bilgi alışverişi güvenli ve sorunsuz tamamlanmış oluyor. Günümüz teknolojisi sadece kripto uygulayabilirken, uygulanan kriptoyu çözmesi mümkün olmuyor. Bu sayede Dünya’nın her bölgesinde güvenli bir şekilde bilgi alışverişi sağlanmış oluyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yıllardır işin içerisinde olan, meraklı ve yazmayı seven birisi.

Yorum Yap

Yorumlar (1)