İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Klon Arduino ve Orjinal Arduino Farkları

Klon Arduino ve Orjinal Arduino Farkları

Klon Arduino ve Orjinal Arduino Farkları

Klon Arduino ve Orjinal Arduino Farkları

Elektronik devrelerin artık vazgeçilmez.Bir parçası olmaya başlayan Ardunio lar peki orjinalleri ile klonları arasındaki fark nedir.İşte Cevabı!

Yazıda açıkmaya geçmeden önce Arduino nedir? Nasıl çalışır? gibi sorulara cevap verelim. Arduino:İçerisin de bir mikro işlemci bulunduran ve aslında çok benzerler fakat çipin ismi uno gibi anıla bilir.Bu çip veya mikro işlemci bilgisiyar üzerinden yardımcı programlar ile programlara biliyor ve tekrar tekrar kullanıla biliyor.Elektronik devre tasarlayan bir çok kullanıcı artık  Arduino ya geçmeye başladı çünkü  Arduino mikro işlemci gibi kart tasarımı istemiyor.Arduino hazır modül ve siz sadece onu programlıyorsunuz ve devreniz kusursuz çalışmaya başlıyor.Arduino mikro işlemciyi toprağa gömecek gibi geliyor bizlere.Peki Arduino nasıl çalışır? Arduino içerinde ki programı satır satır okur ve gereken komutları girişlerine veya çıkışlarına iletir ve kullanıcılara rahat bir kontrol yöntemi kazandırır.

Klon Arduino nedir?

Klon Arduino çok kısa açıklaması orjinal Arduinonun taklitidir ve orjinal Arduinonun yaptığı her şeyi yapa bilir yeter ki doğru zamanda ve doğru yerde kullanılsın.

Klon Arduino & Orjinal Arduino farkları

İlk göze çarpan orjinal Arduinoda büyük bir çip bulunuyor işte bu çip mikro işlemci.Ama klon versiyonunda böyle bir çip bulunmuyor ve kart tek parça halinde kullanılıyor işte ön büyük dezavantajı bu orjinal de işlemci yanar veya bozulur ise değişimi çok basit eskisini sök yenisini tak.Ama klon versiyonunda bu söz konusu değil çünkü karta gömülü halde eğer yük fazla akım çeker de Arduino yakar ise işte klon versiyonda bunu değişim çok zor olacaktır ve maliyeti olacaktır.Bir başka  dezavantajı ise Arduino programlarında sorun çıkarta biliyor ve başka yöntemler ile programlamanız gerekmektedir.

Çok önemli ve değişik bir fark ise fiyatları klon 15 tl ve 50 tl arasında ala bilirken orjinaler de bu sistem en düşük modülü 40 tl den başlıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap