İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Ne Değildir?
  3. Kahve Çesitleri

Kahve Çesitleri

Kahve Çesitleri

EN İYİ KAHVE ÇESİTLERİ NELERDİR?


Herkesin merak ettiği genellikle kafe veya başka mekanlara gittiğinizde içmek istediğiniz kahvenin nasıl bir şey olduğunu mu? Merak ediyorsunuz o zaman yazımızı incelemelisiniz.


Kahve çeşitleri ülkemizde bulunan yabancı kahve markaların ile artık herkes kolaylık ile ulaşa biliyor. Bunlardan en papüleri ise espresso diye bilinen sert bir kahve çeşididir. Espresso eğer sert kahve sevmiyor iseniz kesinlik ile içmemeniz gereken bir kahve türüdür. Özel makineler ile toz haline getirilmiş espresso kahve çekirdeklerini espresso makinesi sıkarak, ardından ise sıcak suyu kahve tozunun içerisinden geçirerek sizlere içimi sert ayrıcca kokusuda sert bir kahve veriyor. Eğer espresso denemek istiyor iseniz kahve dünyasının espressosu diğer markalara göre içimi daha rahattır.

Diğer popülerlik seviyesi yüksek olan americano adı ile bilinen bir kahve çeşididir. Aslında americano , espressonun su veya süt ile inceltilerek içilen bir kahvedir. Eğer espresso içemiyorsanız içerisine istediğiniz miktarda ılık süt veya sıcak su ilave ederek espressoyu inceltip içimi hafif bir kahve elde edebilirsiniz. Eger sert espressoyu içemiyor iseniz ama tadını beğeniyor iseniz esporessonun içerisine sıcak su ekleyip americano elde edebilirsiniz. Böylelik ile hem espresso içersiniz hemde americano içmiş olacaksınız.

Türk Kahvesi, Türk kültürünün vazgeçilmez ve genellik ile yanımda bir adet Türk lokumu veya ufak parça bir çikolata ile servis edilen her yörede farklı yapılan bir kahve türüdür. Türk kahvesi kişinin isteği üzerine şekerli, orta şekerli ve şekersiz yapıla bilir. İyi bir Türk kahvesinin köpüğü bol olur içimi sert olmaz , eğer Türk kahvesini yapar iken su yerine süt kullanır iseniz içimi daha güzel hoş bir kahve elde etmiş olursunuz. Türk kahvesinin iyi olması için alacağınız toz kahve veya evde öğüteceğiniz kahve çekirdeği kaliteli ve taze kavrulmuş olmalıdır. Aksi taktir de kahve içimi hoş olmaya bilir. Türk kahvesinin fincanın dibinde telve olarak bilinen kahvenin tozu kalır ve bazı kişiler bu telve ile fal bakmaktadır. Tabi ne kadar doğru söyler veya ne kadar yalan söylerler bilemeyiz.

Bir çok kahve sevenin genelde yapmakta zorlandığı kahve türü olan Cappuccino süt veya sıcak su ile yapıla bilir genelde üzerinde süt köpüğü olur ve genelde porselen fincan ve fincan tabağı ile servis edilir. Bunun sebebi ise kahvenin ısısını kısa zamanda kaybetmesini önlemek amacı ile yapılmaktadır. Porselen ısıyı diğer tiplere göre daha geç kaybeder.

Latte artık bazı markaların sayesinde sadece bir bardak sıcak suya paket içerisinden dökerek hazırlanan bir kahve durumuna kadar geldi fakat gerçek latte böyle yapılmaz. Latte içerinde süt buharı ve bir shot olarak ölçülendirilen espresso ile yapılmaktadır. Hazır ve elde yapılmış latte arasında dağlar kadar fark vardır.

Yorum Yap

Yorum Yap