İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Kafein’in Faydaları ve Zararları Nedir ?

Kafein’in Faydaları ve Zararları Nedir ?

Kafein’in Faydaları ve Zararları Nedir ?

Kafein’in Faydaları ve Zararları

Kafein maddesi çoğu bitkide bulunan metilksantik adlı kimyasal madde içerir. Kafein, en çok kahve ve çayda bulunan maddedir. Kafein sadece kahve ve çayda bulunmasının yanı sıra çikolata ve kolada bulunmaktadır. Kafein, Sinir iletişiminin gerçekleştiği yolları etkilediğinden, kullanan kişinin dinç ve uyanık kalmasını sağlar. Bunun yanında Kafein maddesi, Merkezi sinir sistemine etki eder bu yüzden beyine giden ve gelen sinyalleri hızlandırır. 

Geçtiğimiz zamanlarda bir çok profesör ve bilim adamı tarafından tartışılan ” Kafein zararlı mı değil mi ? “ Sorusuna yanıt bulacağız.  Tabii ki bu ispatlar kanıtlanmış ve açıklanmıştır. 

Kafein maddesi veya kafein içeren besin maddeleri günlük önerilen miktardan fazla tüketildiği taktirde zararlıdır.

Kafein’in Bilinen Faydaları 

1- Kafein’in uyarıcı özelliği astım, brankopulmonari displesi gibi kronik hastalıkların tedavisinde yararlı ve gerekli olduğu ispatlanmıştır. Ayrıca Kafein’in yapısı astım hastalığının tedavisinde kullanılan teofilin adı verilen madde ile büyük ölçülerde uyumlu olduğu kanıtlanmıştır.

2- Kafein maddesi metabolizmayı hızlandırır ve daha hızlı kalori yakmanıza yardımcı olur.

3- Günlük ihtiyacı karşılayacak şekilde tüketilen Kafein, Karaciğer hastalıklarına kapılma riskinin oranını düşürmektedir. Günlük ihtiyacınızı karşılamak için Türk kahvesi öneriliyor.

4- Önerilen seviyede Kafein tüketmek hafızayı güçlendirdiği ve vücudun daha dinç kaldığı ispatlanmıştır.

Fakat hala Kafeinin yararları ve zararları hakkında tartışmalar yapılıyor, Kafeinin günlük hayatımızda özellikle öğrencilerin ve işçilerin vazgeçilmez tüketim maddesi. 

Kafeinin Zararları

Kafeinin, ihtiyaçtan daha fazla tüketilmesi sonucunda ortaya çıkmış zararları. Kafeinin zararları yapılan deneyler ile ispatlanmıştır.

1- Fazla kafein tüketmek sinir, uyku sorunu ve depresyon sıkıntılarına yol açabilir.

2- Migren hastalığına sahipseniz, fazla kafein tüketmek Migren hastalığınızı daha fazla ortaya çıkartır yani tetiklenmesine sebep olur.

3- Fazla tüketilmesi halinde, kalp ritim bozukluğuna sebep olur.

4- Kafein maddesi yemek yerken tüketilirse çinko ve demir oranını düşürür. Fazla kafein tüketimi çinko ve demiri vücudunuzdan çıkartır. İleri de demir eksikliği sıkıntısı görülebilir.

5- Kafeini aşırı derecede tüketmek mide asit salgısını yükselterek ciddi ve riskli hastalıklara yol açar. Uzun süre boyunca günlük ihtiyacın fazlasını tüketen insanlarda görülür.

 

 

kafein, kafein zararları, kahve kafein, kafein yararları, kafein nedir

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yıllardır işin içerisinde olan, meraklı ve yazmayı seven birisi.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. Türk kültürü olarak çay ile tanışmamız çocukluğuk yıllarımızda olurken kahve ile daha ileriki yaşlarımızda tanışıyoruz. Kahveyi sadece dışarıda tüketen bir insandım fakat yurt dışına yaptığım bir kahve firmasının 3d animasyon reklam filmi ile kahve alışkanlığım arttı.Benim gibi akşamları tv izlerken çay yanında bisküvi çerez tüketen insanlara sadece bir fincan türk kahvesi veya bir bardak neskafe öneriyorum. Abur cubur alışkanlığınızdan kurtulmanıza yardımcı oluyor ve dolayısıyla aşırı kilolara neden olan bu yan etkenden uzaklaşmış oluyorsunuz.

  2. Şuan bu yazıyı okurken, bile yanımda fincan kahvem ile yudumlayarak yorum yazmak yorunda bırakıyorsunuz; )

    Zararlarını bilmiyorum doğrumudur , ama Faydaları baya var en azından benim için öyle.. Uykusuzluk düzenini bozuyor ama yinede şuan bir yudum alıp, yanımda sigaramı ateşledim..

  3. Yararlı mı, zararlı mı bilmiyorum ama kafein bağımlısıyım ve şikayetim yok ve şu dünyada vazgeçemeyeceğim 2 içecek kola ve kahve..