İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Deposu
  3. İçkilerin Alkol Değerleri

İçkilerin Alkol Değerleri

İçkilerin Alkol Değerleri

İçkilerin Alkol Değerleri


Türkiye’de ve dünyada bulunan alkollü içkilerin alkol değerlerini açıklayan yazımızı okuya bilirsiniz. Detaylar yazımızda!


Ülkemizde oldukça fazla alkol ve alkollü içecekler tüketilmektedir. Peki bu tüketilen alkollü içeceklerin alkol değerleri nelerdir. Gelin açıklayalım.

Listemize alkol oranı en yüksek ve bir çok ülkede satışı yasak olduğu buna ülkemizde dahil. Bu içkinin adı ise Absent (yeşil peri) bu içki yeşil renklidir ve ismini de renginden almaktadır. Absent’in alkol oranı %75 dir.

Diğer ve en yüksek alkol değeri bulunan ikinci içkimiz ise bir ROM adı ise CORUBA ROM Küba yapımı olan bu rom tam olarak %74’lük bir alkol değeri taşımaktadır.

Listenin üçüncü sırasında ise %67 Alkol oranı ile bir Fransız yapımı likör olan Chartreuse Elixir Vegetal bulunuyor.

Listenin ortalarına gelir ilen ise bir Türk alkolü içki olan ve tam tamına %50 alkol oranına sahip bir rakı bulunuyor ismi ise Altınbaş Rakı.

Temelde tahıllar, ardıç meyvesi, kişniş ,melek otu ve kökü,  meyan kökü, rezene, tarçın vb. bitkilerin birlikte damıtılması sonucu oluşan renksiz, pürüzsüz, yoğun aromalı bir içki olan Gilbey’s Cin % 47,5 oranla 5. sırada yer alıyor.

Listemizin altıncı sırasında bir konyak türü olan ve Fransa’nın köylerinde yetiştirilen üzümlerden yapılan şarapların yıllar buyunca bekletilmesi ve gereken aroma ve kıvama geldiğinde ise tam tamına %46 oranında bir alkol değeri salgılıyor bu içkinin adı ise Calvados Konyak

Yedinci sırada yine bir Türk alkollü içki sınıfında yer alan Yeni Rakı yer alıyor Yeni Rakı tadını tam 23 farklı üzümden alıyor, alkol oranı ise %45.

Listenin sonlarına gelir iken sert bir içki sınıfında yer alan Viski türünden bir içki bulunuyor. Bu viski türü ise Chivas Regal tam olarak ise %43 lık bir alkol oranına sahip.

Yavaş yavaş listemizin sonralarına geliyoruz sondan bir önceki içkimiz ise bazılarına göre tadı tamamen kolonyaya benzeyen bir vodka türü yer alıyor. Bu türümüz ise %40 alkol oranı ile Absolute vodka.

Listenin son sırasında ismi en havalı olan bir tekila bulunuyor. Olmeca Tekila tam tamına %38 lik bir alkol değerine sahip. Tekila Meksika’da yetişen ve ismi        olan bir bitkinin içkisidir ismini de bu bitkiden almaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap