İlginizi Çekebilir

 1. Ana Sayfa
 2. Arduino
 3. HC-SR501 Hareket Sensörü Nedir?

HC-SR501 Hareket Sensörü Nedir?

HC-SR501 Hareket Sensörü Nedir?

Arduino projelerinde oldukça fazla kullanılan HC-SR501 Hareket Sensörü hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Arduino bildiğiniz üzere programlama yapıla bilen bir kart ve bu kartta nerede ise düşünceler sınırsız, istenilen her elektronik proje gerekli modül ve devre elemanları ile doğru kodlama ile yapılabilir. Bu yazımızda Arduino üzerinden oldukça fazla kullanılan HC-SR501 Hareket Sensörü hakkında bilgi ve fiyatı bakımından bütçesi kısıtlı öğrenci veya proje sahipleri alabilmekte zorluk çekmiyorlar. HC-SR501 Hareket Sensörü isminde de anlaşılacağı gibi bir hareket sensörüdür ve oldukça başarılı olduğu konusunda nerede ise bütün arduino kullanıcıları hem fikir durumda. HC-SR501 Hareket Sensörü üzerinde bir adet hareket algılamada kullanılan HC-SR501 sensörünü barındır ve gerek güç bakımından gerek ise fiyat bakımında oldukça iyi ve tam bir fiyat performans ürünüdür. HC-SR501 direk olarak sadece bir biçimde alınacağı gibi devre üzerine monte edilmiş bir şekilde de almak mümkün eğer uğraşmak istemiyor ve tak çalıştır istiyor iseniz, direk olarak devre üzerinde monte edilmiş halde bulunan HC-SR501 hareket sensörü almanızda fayda var. Özelliklerine gelecek olur ise öncelik ile kullanım yerleri; hareket olduğunda çalışmasını istediğiniz yerlerde kullanmak mümkün, örnek verecek olur ise bazı binalarda veya alışveriş merkezlerinde bulunan hareket sensörlü adı altında kullanılan ve hareket algıladığında devreyi açıp ışığın yanmasını sağlayan, lambalarda ki sensör kısmını HC-SR501 hareket sensörü olarak görebiliriz. Yer, banyo, bodrum, veranda, depo için otomatik algılama ışığı Garaj, havalandırma, alarm gibi projelerde kullanmak mümkün. 

 

HC-SR501 Hareket Sensörü kullanım amaçlarından en belirgin olanı batarya gerektiren ve şebeke beslemesi alamayacağınız yerlerde direk olarak batarya veya pil üzerinden çalışması sebebi ile HC-SR501 Hareket Sensörü Arduino projelerinde kullanılmaktadır. Gerek düşük voltaj gereksinimi gerek ise çok düşük miktarlarda amper ihtiyacı sayesinde kendisini kullanılır sunmakta. Yazımızın altında HC-SR501 Hareket Sensörü özelliklerini bulmanız mümkün.

 

HC-SR501 Hareket Sensörün de üç adet bağlantı bacağı bulunuyor bunlar; GND yani (eksi) uç , High / Low Output (çıkış) ucu , Power yani (artı) uç. Devreli modelinde üzerinden iki adet jumper bulunmakta bunlar ; repeat trigger (H) yani tetiklemeyi tekrarlar ve Single trigger (L) yani tek tetikleme yapmasını sağlar.

Özellikler

 • Voltaj: Sabit voltaj olarak DC 20V
 • Güç Tüketimi: 65mA (miliamper)
 • TTL çıkışı 3.3V. 0V (tetikleme çıkışı)
 • Gecikme zamanı. Ayarlanabilir (3->5dk)
 • Kitlenme zamanı: 0.2 saniye
 • Tetikleme yöntemleri: L- disable tekrar tetiklemesi H enable tekrar tetiklemesi
 • Sensmg aralığı: 120 dereceden az, 7 metrede
 • Sıcaklıklar – 15 – 70 derece
 • Boyut: 32*24 mm, vida arası mesafe 28mm M2. Lens boyutu (çap): 23mm
Yorum Yap

Yorum Yap