İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Günlük Kafein Alım Miktarı

Günlük Kafein Alım Miktarı

Günlük Kafein Alım Miktarı

Günlük Kafein Alım Miktarı

Kafein, günlük yaşamımızda tükettiğimiz bizi dinç tutan besin maddelerinden biridir. Kafeini özellikle öğrenciler, eğitim günü boyunca dinç ve uyanık kalmak için kullanır. Fakat Kafein’in fazlası sağlık sorunlarına yol açıyor. Günlük Kafein Alım Miktarını aşarsanız ileride ki zamanlarda rahatsızlıklar yaşabilirsiniz.

Sağlık Uzmanları, normal bir insanın standart 4 bardaktan fazla kahve veya kafein içerikli besin tüketmek insan sağlığını bozduğunu söylemekte. Kafeinin fazla tüketilmesi Hamile kadınlar için daha fazla risk oluşturuyor. Sağlık uzmanları hamile kadınların gün içerisinde miktarı en fazla 200 miligram kafein olduğunu açıkladı.

Gıda Güvenliği Kurumunun bilgilendirmesi ise normal bir insanın bir gün içerisinde tüketebileceği en fazla miktar, 400 miligram kafein olduğunu söylüyor. Günlük Kafein miktarından fazla kafein tüketmek uykusuzluk ve uykusuzluğa bağlı kalp ritim bozukluğuna yol açtığını açıklandı. 

Kahve veya kafein içerikli besinler tüketirken bilinçli olmalıyız aksi taktirde fazla kafein tüketimi ileride ki zamanlarda sağlık sorunları yaratabilir ve ciddi sorunlar altında kalabiliriz.

En çok kafein bulunduran kahve çeşitleri 

Espresso (Standart bardak 80 MG)

Normal Kahve, 100 gram içerisinde 40 miligram kafein içeriyor.

100 Gram Kahve ve espresso karışımında ise 212 Miligram kafein bulunuyor. 

Cappuccino Standart bardak ile tüketildiğinde 1 fincanda 100 Miligram kafein içeriyor.

Ayrıca Ülkece en çok tükettiğimiz içecekler arasında bulunan 1 bardak çayda ise ortalama 20 ile 50 miligram kafein içeriyor. Çay için durum biraz farklı, Çayın demlenme süresine göre ve açıklık/koyuluk bakımından farklar olabiliyor. 

kafein, kafein zararları, kahve kafein, kafein yararları, kafein nedir

Ayrıca, Kahve zincirlerinde satılan Filtre kahve denilen çeşitte, ortalama 400 Miligram kahve bulunuyor.

Kafein tüketimi ciddiye alınmalı ve sağlık için bilinçli tüketilmesi gerekir. Çok kahve tüketiyorsanız marketlerde veya kahve mağazalarından Kafeinsiz veya Kafeini azaltılmış kahve satın alabilirsiniz. Kafeinsiz kahve mi olur diyorsanız, bal gibi de olur, ucunda sağlık var. 🙂 Ayrıca günlük miktarından fazla tüketilen insanlarda cinsel sağlık sorunları yaşanmakta. 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yıllardır işin içerisinde olan, meraklı ve yazmayı seven birisi.

Yorum Yap