İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Deposu
  3. Facebook Messenger’dan yayılan kripto virüs ortaya çıktı

Facebook Messenger’dan yayılan kripto virüs ortaya çıktı

Facebook Messenger’dan yayılan kripto virüs ortaya çıktı

Facebook Messenger’dan yayılan kripto virüs ortaya çıktı


Son zamanların en popüler işelerinden birisi olan kripto paralar ile Facebook Messenger aracılığı ile cihazlarınıza yeni çıkan bir virüs sızdırılma işlemi yapılabiliyor.


Yeni çıkan virüs Facebook Messenger üzerinden sizlere tanımadığınız ve güvenmediğiniz bir şahıs dan veya bir başka hesap üzerinden bir mesaj gelir ise hiç aldırmadan işinize devam etmenizi öneriyoruz. Eğer sizlere Facebook Messenger üzerinden böyle bir mesaj geldi ve sizde mesajı okudunuz mesajda genelde ya bir .rar dosyası olarak sizlere bir dosya gönderimi yapıyorlar. Bu dosyaya tıkladığınız anda veya indirdiğinizde artık sizinde nur topu gibi bir kripto virüsünüz olmuş durumda. 

Ücretsiz SSL

Güvenlik şirketi Trend Micro’nun araştırmacıları tarafından yapılan açıklamaya göre Google Chrome tarayıcınıza yapışan bu virüs, sisteminizi kripto para madenciliği için esir alabilir. Bu durumda siz ne kadar vürüsü silmek istesiniz de google hesaplarınıza kadar işler ve her hesap açtığınız sistemlere virüsü bulaştırmış olursunuz. Bu dosyaya bir defa tıklandığında, kötü amaçlı yazılım bilgisayarınızın bileşenlerini ve ilgili konfigürasyon dosyalarını uzaktan kontrol edilmesini sağlayan bir sunucunun ellerine teslim ediyor. 

Dosya içerisinde ise açık kaynaklı bir kripto para madenciliği programının yazılımı  değiştirilmiş versiyonu bulunmaktadır. Bu sayede bağlandığınız sunucu aracılığıyla, sisteminizin işlem gücü kripto para madenciliği için kullanılıyor. Arka planda işlem yaptığı için standart kullanıcılar durumun farkına bile varmıyorlar. Sadece sistemleri yavaşlıyor. Eğer sisteminizde normalden fazla bir yavaşlama söz konusu ise bir bilenden yardım isteyin.

Yorum Yap

Yorum Yap