İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Ekran Kartı Isınma Sorunu [ÇÖZÜMLER]

Ekran Kartı Isınma Sorunu [ÇÖZÜMLER]

Ekran Kartı Isınma Sorunu [ÇÖZÜMLER]

Ekran Kartı Isınma Sorunu


Yaz aylarının da geçmesi ile birlikte artık sistemler biraz daha az ısınmaya başlayacak. Fakat eğer halen ekran kartınız çok fazla ısınıyor ise çözümler yazımızda!


Ekran kartları sistemlerde en çok ısınan donanımlardan birisi, yaz aylarında fazla ısınan donanımlarda geçici çözümler ile ısınmasının önüne geçebilirsiniz. Bu ısınma yapan donanımlardan bir tanesi ise grafik işlemlerin işlenmesini sağlayan ekran kartıdır. Ekran kartları eskiden olduğu gibi ısındığında direk yanarak kullanılmaz hale geliyorken, artık kartların üstlerinde bulunan ısı termistörleri ile kart veya donanım ısındığında direk enerjiyi keserek işlemciyi veya ek parçaları koruyup bozulmasını engelliyor. Gelelim nasıl ısınmasını engelleye biliriz.

İlk olarak işlemcinin termal macunu kontrol edilmesi gerekmektedir. Termal macun kurumuş ve az sürülmüş ise soğutucuya daha az ısı aktarımı olacağından ekran kartınız ısınma yapacaktır. Eğer daha önceden termal macun değiştirme işlemi yapmadı iseniz kesinlik ile bilen bir kişi ile yapınız.

Eğer fazla ısınma yapıyor ise termal macunu yeni değişim yaptı iseniz ekran kartının üstüne ek bir fan takarak, ekran kartına temiz ve soğuk havayı aktarabilirsiniz.

En klişe sözlerden birisi olan ve genelde de tutan çözümlerden bir tanesi de ekran kartı soğutucusu tozlanmış olabilir, toz temizlendiğinde ısı soğutucudan direk olarak gidecek ve tozda sıcaklık hapis olmadan ekran kartını daha az ısınmasına sebep olacaktır. Ekran kartınızı ve kasanızı daima temiz ve tozsuz tutmaya özen gösterin

binde bir ihtimal ile görülen diğer bir sorun ise sisteme buluşan ve ekran kartını arka planda çalışarak fazla çalışmaya zorlayan virüs veya casus yazılımlarıdır. Bunun çözümü o tür programları temizleyerek çözüme ulaşılabilir. Ekran kartınızın ne kadar fazla kullanıldığını basit programlar ile test edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap