İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Domain yani alan adı tescil ederken/satın alırken dikkat etmeniz gereken hususlar ve domain’in SEO’ya etkisini sizlerle beraber inceleyeceğiz.

Domainin adı ne kadar iyiyse arama motorlarında hedef kelimede o kadar başarılı olur. SEO’ya ilk etki domain isminden gelir. Domain satın alırken mutlaka bu yazımızı okuyup kısa bir özet çıkartmanızı tavsiye ederiz.

1- Domain olabildiğince açık ve kısa harf içermelidir. Çok uzun domain isimleri çoğu insan için akılda kalıcı değildir Bu yüzden olabildiğince domain isminizi kısa tutun.

2- Domain isminizde “-” “sayı-123” gibi domain isminizin kalitesini bozacak gereksiz karakterlerden kaçının.

3- Domainin üzerine kurduğunuz içeriklerinizde mutlaka hedef kelime bulunmalıdır. Google ve diğer arama motorlarında ASLA ” Araba ” kelimesinde ” Mobilya ” ile ilgili içerik bulamazsınız bu yüzden domain isminiz ve sitenizin içeriği bağlantılı olmalıdır.

4- Domain uzantısı öncelik olarak .com olmalıdır. Eğer tescil edeceğiniz domain’in .com uzantısı dolu ise 2. seçenek .net uzantısı 3. seçenek olarak ise .org tercih etmelisiniz. Bu 3 seçenek, dünya genelinde en çok bilinen ve kullanılan domain uzantısıdır. 

5- Domain isminde kısaltmalara dikkat etmeniz gerekiyor, ziyaretçi dönüşleri için domainin kısa olması ve akılda kalıcı olması gerekiyor. Ayrıca bu maddeyi uygularsanız, sitenize ziyaretçi girişleri zamanla çoğalacaktır ve sürekli ziyaretçi döngüsü yavaş yavaş oturmaya başlayacaktır.

6- Küçük çaplı iş yapıyorsanız, sadece kitlenize hitap eden bir domain sizin için yeterli olacaktır. Eğer global bir marka veya Ülke genelinde bilinen bir firmaysanız, firmanızın adını hatırlatacak domain seçmelisiniz. Küçük çaplı işiniz büyüdüğü zaman, asıl domaininizi  2. tescil ettiğiniz domaine yönlendirerek (301 yönlendirmesi) ziyaretçi kaybı yaşamazsınız.

Domain satın alırken veya tescil ederken, SEO’ya etki ve akılda kalıcılık için öneriler ve tavsiyelerde bulunduk. Bu maddeleri uygularsanız mutlaka olumlu sonuçlar elde edersiniz. Domain isminizi özenle seçip site içeriğini özenle doldurmanız gerekiyor, bir zaman sonra yüksek ziyaretçi kitlesine sahip olabilirsiniz.

Ayrıca bonus olarak ;

Domain tescil firmalarının indirim kampanyalarını ve en uygun fiyatlı domain kaydının hangi firmada gösteren bir site linki bırakıyorum. BURAYA Tıklayıp, en uygun domainlerin listesine güncel olarak ulaşabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yıllardır işin içerisinde olan, meraklı ve yazmayı seven birisi.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Teşekkürler dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi.