İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Discord Nedir ?

Discord Nedir ?

Discord Nedir ?

DİSCORD NEDİR?

Discord kabaca anlatmak gerekirse bir konuşma uygulamasıdır. Genelde bilinen konuşma programı olan Skype’nin bir alternatif uygulamasıdır. Hem tarayıcı hem uygulama olarak 2 kullanım yolu vardır. Bu sayede ana kullandığınız bilgisayarda programını kullanırken başka cihazlara geçtiğinizde uygulamasını kullanabilirsiniz.

Uygulama sadece bilgisayarlar için değil diğer mobil cihazlar içinde geçerli uygulaması vardır. Alternatif uygulamalarına göre daha kolay kullanımı ve özellikleri vardır. Program %100 ücretsizdir. Kanalı kurduğunuzda istediğiniz kişilere yetki verebilir belirli odalara girişlerini yasaklayabilirsiniz. Özellikle oyun için kullanıyorsanız bu uygulama oyunlara girdiğinizde hangi oyuna girdiğinizi tanımlar.

Arkadaşlarınız hangi oyunda olduğunuzu görebilir. Sesleri duymamak veya mikrofonu kapatmak için özel tuş ataması yapabilirsiniz. Bas konuş özelliği çoğu programda olduğu gibi bu programda da vardır. Ancak discord bize ses şiddetine göre mikrofonun açılıp kapanmasını sağlar. Bu özellik ile bas konuş yapmanıza gerek kalmaz. Şahsen eskiden arkadaşlarımla skype kullanıyorduk. Ses çok fazla cızırtı yapıyor ve gelen ses kafa ağrıtabiliyordu.

Şuanda discordun bu özelliği ile cızırtı olayı fazla olmuyor. Kanal özelliğine gelecek olursak yazı kanalları ve sesli konuşma kanalları birbirinden ayrı. Yetkilere göre kullanıcıların hangi kanallarda yazı yazıp, görebilecek, hangi kanallarda konuşup duyabilecek ayarlarını yapabiliyorsunuz. Kanal kurmayla uğraşmak istemiyorsanız arkadaşınızı direk uygulama üzerinden arayabilirsiniz.

Bu arada aklıma gelmişken şunu belirteyim discord size görüntülü konuşma sunmuyor. Konuşma kısmında gif linki attığınızda linke tıklayıp gitmenize gerek kalmıyor. Direk olarak gif discord yazılı konuşma üzerinden görebiliyorsunuz. Video linki paylaştığınızda ise videonun ismi ve öne çıkan resmi direk olarak gözükmekte. Yazılı konuşma içinde kendine özgü emojiler de bulunmakta. Discord sayesinde başka uygulamalara gerek kalmadan dosya aktarımı da yapabiliyorsunuz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 2 sene önce

    Şuan için chat geçmişinin hepsini tek bir tuşla silebileceğimiz bir özelliği maalesef henüz mevcut değil. Ekran paylaşımı ve kamera açma özelliği yok ki zaten bu tarz programların amacı dışına kayabileceği için uzun vadede ekleneceğini düşünmüyorum.