İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Cd okuyucu yerine SSD takmak

Cd okuyucu yerine SSD takmak

Cd okuyucu yerine SSD takmak

Bir çok kullanıcı diz üstü bilgisayarlarına SSD takmak istiyor fakat hali hazırda bulunan HDD yüzünden hard disk bölümüne SSD takamıyorlar peki bu sorun nasıl çözülür detaylar yazımızda.

SSD artık yeni nesil bilgisayarlarda olmaz ise olmaz depolama birimlerinden olmaya başlamış durumda, bu sebep yüzünden binlerce kullanıcı ellerinde bulunan notebook veya diz üstü bilgisayarların nasıl SSD takılacağını merak emiş durumdalar ve bu işlemi bilgisayarda takılı halde olan mekanik hard disk yani HDD yi sökmek istemiyor. Bu doğal bir istek. Bu sorunun üstesinden gelmek için bilgisayarınız da sata portu üzerinden çalışan bir CD okuyucu bulunması gerekiyor. Bu sayede SSD yi bu sata portuna direk olarak bağlantı yapılabilir veya gerekli dönüştürücü ile CD okuyucu yerine SSD yi takılabilir. Yada HDD yi CD okuyucu yerine takabilirsiniz ve SSD yi de çıkartmış olduğunuz HDD yerine takabilirsiniz.

 

Bazı bilgisayarlarda Sata portlarının ağlantı hızları diğer portlara göre daha az olabileceğinden takacağınız SSD tam performanslı kullanmanıza sata portu izin vermeyecektir. Eğer yavaş hızlı olan sata portuna HDD takar iseniz bu saye de yüksek hızlı olan sata portuna takılan SSD tam anlamda performans vereceğinden kullanmanızda bir sorun olmayacaktır. Eğer SDD takacak iseniz bios ayarlarından sistemin boot edilmesi gereken diski şeçmeniz  gerekecek eğer HDD nin bağlı olduğu Sata poruna SDD taktı iseniz bu işlemi yapmanıza gerek yok, fakat CD okuyucunun bağlı olduğu Sata portuna bağlantı yaptı iseniz,  ye vermeniz gerekecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap