İlginizi Çekebilir

 1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. C# Programlama – Şart İfadeleri 1

C# Programlama – Şart İfadeleri 1

C# Programlama – Şart İfadeleri 1

C# Programlama – Şart İfadeleri İf Else

C# dilinde bir koşulla diğer koşulu karşılaştırmak için kullanılan ifadeler vardır. Bu ifadeler if – else – else if ve switch case dir. İkiside şart koymak ve karşılaştırmak için kullanılır. İkisininde kendine göre kullanım alanları ve kimi yere göre basitlikleri vardır. Ancak switch case ile yapılan if kullanılarak yapılabilir. Ancak İf kullanılarak yapılan koşul herzaman için switch case kullanılarak yapılamayabilir. Tabiki de bu durum if her zaman daha iyidir anlamına gelmez. Switch case kullanmanın da bir kolaylığı vardır. Bu koşulları kullanırken basit olarak 1 koşul karşılaştırılır. İşler karmaşık olmaya başladığında 1 den fazla koşul karşılaştırması yapılabilir. İfadeleri karşılaştırma yapmak için bazı operatörlere ihtiyaç duyulur. Bu ifadeler genelikle büyük mü küçük mü eşit mi içerisinde geçiyor mu şeklindedir.

İF – ELSE – ELSE İF

İf kullanırken dikkat edilmesi gereken şey sonuna ; koyulmaz. 2 kullanımı vardır.

 1. Kullanım:
  İf(koşul1 > koşul2)
  kodlar
 2. if(koşul1 > koşul2)
  {
  kodlar
  }

İşin içine else veya else if girdiğinde genelde süslü parantezler ile kullanmak program içersinde karışmaması için daha mantıklı bir yoldur. Else in amacı koşullar sağlanmadığında yapılacak olaylar içindir. Else if ise koşullar sağlanmıyorsa bu koşulları da bir kontrol et demek için kullanılır. Else veya Else if kullanımı zorunlu değildir. Else if yerine bir tane daha if açabilirsiniz. Ancak Else if yerine if kullanmak kimi zaman işe yarar kimi zamanda problemlere yol açabilir. Bunu sizin kendiniz belirlemeniz gerekli. Eğer koşullar birbirinden farklı ise 2 tane if kullanılır. Eğer koşullar birbiri içerisinde geçen koşullar ise Else if kullanılır. Bunu örnekle aşağıda görebilirsiniz.

sayı1 = 10;
sayı2 = 10;
if(sayı1 >= sayı2)
{
1.kodlar
}
else if (sayı1 == sayı2)
{
2.kodlar
}
else
{
3.kodlar
}

Bu satırlarda program çalıştığında tabiki de 1.kodlar çalışacaktır. Program else if bölümünü kontrol etmeyecektir. Ancak program aşağıdaki şekilde yazılırsa daha farklı işleyiş içinde olur.

sayı1 = 10;
sayı2 = 10;
if(sayı1 >= sayı2)
{
1.kodlar
}
if (sayı1 == sayı2)
{
2.kodlar
}
else
{
3.kodlar
}

Eğer 2. satırdaki else if satırını yukarıdaki gibi if e çevirirsek programda 1.kodlar çalıştıktan sonra 2. if de kontrol edileceği için 2.kodlar da çalıştırılacaktır. Bu yüzden if veya else if kullanımına dikkat etmek çok önemlidir.

Yorum Yap

Yorum Yap