İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Bilgisayar ekranı yan döndü nasıl düzeltilir ?

Bilgisayar ekranı yan döndü nasıl düzeltilir ?

Bilgisayar ekranı yan döndü nasıl düzeltilir ?

Bu yazımızda bilgisayarın ekranı sağa, sola, veya ters döndüğünde nasıl düzeltebileceğimizi anlatacağım. Bazen rastgele tuşlara basarken bilgisayarın ekranını yan çeviririz. Ekran bozuldu sanabiliriz ama merak etmeyin yeni bir ekran almanıza gerek yok. Çünkü bastığınız tuşlardan dolayı ekran sağa, sola veya ters dönmüştür. Bunu düzeltmenin 2 türlü yolu var.

İlk Yol : Kolay olarak sadece klavyeden basmanız gereken tuş kombinasyonudur. Ekranı düzeltmek için şunlara basınız CTRL+ALT+Yukarı ok tuşu (+ tuşuna basmayın bilmeyenler için ctrl alt ve yukarı tuşuna aynı anda basın) yada direk ALT GR+Yukarı ok tuşuna basabilirsiniz. Ekranı diğer yönlere döndürmek için sağ, sol, aşağı ok tuşlarını kullanabilirsiniz. Tabikide ALT GR tuşuna veya CTRL+ALT tuşlarına basarken. Eğer bu yöntem olmazsa 2. yolu deneyebilirsiniz.

İkinci Yol : Masaüstüne sağ tıkayın gelen pencerede görüntü ayarlarına basın. Karşınıza gelen ekranda Yön diye bir yer olacak. Burayı Yatay yaptıktan sonra uygula butonuna basmanız yeterlidir. Bu yol diğerinden biraz daha uğraştırıcıdır. Ve ekran yatayken fareyi doğru yere getirmek daha zordur. Aşağıdaki resimlerde WİN10 işletim sisteminde nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Bilgisayar Yan Döndü Bilgisayar Yan Döndü

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. tsk özgür bey

  2. teşekkürler