İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Deposu
  3. Batarya Sağlığı Nasıl Bulunur ?

Batarya Sağlığı Nasıl Bulunur ?

Batarya Sağlığı Nasıl Bulunur ?

Batarya Sağlığı Nasıl Öğrenilir ?

Pil ömründen tasarruf etme işlemi, birçok teknolojik alet kullanan insanın görevi haline gelmiştir. Bütün bu pil tasarruf işlemlerinin yapılması halinde daha uzun ömürlü pillere sahip olunabilir. Peki bir teknolojik aletin batarya durumu nasıl öğrenilir? Bu yazımızda hepsini ele alacağız.

Android bir cihaz için pil sağlığını öğrenme işlemi yapılabilir. Eskisi kadar iyi şarj olmayan android cihazların, pillerinde sıkıntı olabilir. Bu durumda pil sağlığı öğrenilerek sıkıntı oradaysa pil değişimi sağlanabilir. Android’de bu işlem manüel olarak yapılamamaktadır. Telefonun kendi imkânlarıyla bu durumu öğrenmek bir hayli zordur. Fakat bazı programlar sayesinde pil sağlığı görüntülenebilir.

Örneğin, Accubattery adlı program, bu işlem için kullanılabilecek faydalı programlardan biridir. Uygulamada bulunan kaydırma düğmesini kullanarak bir alarm kurmalısınız. Bu alarm genelde yüzde 80’e ayarlanır. Bu alarm sayesinde program pil tüketimini ve diğer özellikleri öğrenerek kullanıcıya bir rapor sunmaktadır. Bu rapor sayesinde pil sağlığı gibi birçok durum öğrenilebilmektedir.

IOS işletim sistemi kullanan kullanıcılar için de bu durum daha da basitleştirilmiştir. IPhone hakkında bazı söylemlerin ortaya çıkmasıyla, sadece telefon ile pil sağlığı öğrenebilmek mümkün olmuştur. IOS 11.3 güncellemesinde bu işleme yer vermeye başlamıştır. IPhone 6 ve üzeri bir modele sahipseniz IOS 11.3 güncellemesini yaparak pil sağlığını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ayarlar – Pil – Pil Sağlığı adımları izlenerek bu sekmeye ulaşılabilir. Bu adımlardan sonra karşınıza çıkan sayfada maksimum kapasite gösterilmektedir. Yeni sıfır bir cihaz almış olan kullanıcılarda bu değer %100 olacaktır. Fakat kullanım arttıkça bu değer düşmektedir. Bu durum batarya sağlığını göstermektedir. IOS cihazlarının garantiye gönderilmesi durumunda pil sağlığına göre telefon yavaşlatmaları yapılabilmekteydi. Bu güncelleme ile eğer cihaz yavaşlama oldu ise bile bu menüden normal haline döndürmek mümkün.

Diğer bataryalı cihazlarda ise farklı şekillerde pil sağlığını öğrenebilmek mümkündür. Günümüzde en çok kullanılan mobil cihazların, Android ve IOS işletim sistemine sahip olması nedeniyle incelememizde bunlara yer verdik. Pi sağlığını yüksek seviyede tutmak için şarj, şarj kullanımı, batarya kullanımı gibi etkenlere dikkat edilmelidir.

Yorum Yap

Yorum Yap