İlginizi Çekebilir

 1. Ana Sayfa
 2. Bilgi Deposu
 3. Android x86 Nedir?

Android x86 Nedir?

Android x86 Nedir?

Android x86 Nedir?

Akıllı telefonlar görmeye alışık olduğumuz android işletim sistemi, android x86 adı ile bilgisayarlara da kurula bilmekte. Android x86 hakkında detaylar yazımızda!

Android ilk yapıldığından itibaren bilgisayarlarda kullanılmaya başlanmıştı fakat bir çok kullanıcı bunun farkında değiller idi. Android 2.0 dönemlerinde karşımıza 3 farklı tip de cihazlar çıkıyor idi bunlar android işletim sistemine sahip telefonlar ve tabletler ve en enteresan cihazlar ise netbook tipinde, kullanılmak için tasarlanan klavyeli android işletim sistemine sahip uygulamalar idi. Bu tip cihazlar piyasalarda pek tutunamadı ve kısa zamanda üretimleri durdu.

 

Peki android x86 nedir? Android x86 bilgisayarlara yani bir intel veya amd işlemcisi bulunan bilgisayarlara ve grafik kartı bulunan windows ve diğer bilgisayar işletim sistemleri için hazırlanmış donanımlar için android işletim sistemi android x86 olarak geliştirilmiştir ve halende gelişmeye devam etmektedir. Bu işletim sistemi bilgisayarlara sanal bilgisayar veya direk olarak hard diske yazılarak kullanıla biliyor. Eğer denemek istiyor iseniz her hangi bir android işletim siteminin iso dosyasını indirerek aynı windows veya linux işletim sistemlerini kurar gibi kurmanız mümkün. Peki bu sizler için ne gibi faydalar saylayacak? Gelin sıralayalım.

 • Android x86‘yı bilgisayara direk olarak kurulum gerçekleştirir iseniz windows veya diğer işletim sistemlerinden daha fazla performans verecektir.
 • Bilgisayarlara kurulan android emülatörlerden daha fazla performans verecektir ve sistemi kesinlik ile kastırma ve zorlama yaptırmayacak dır.
 • Android x86 bilgisayarların hard disklerine kurulum yapılarak ikinci işletim
  sistemi olarak çalıştırılma özelliği sunuluyor.
 • Eğer elinizde eski bir bilgisayar varsa bu bilgisayara android x86 kurarak bir tablete çevrilebilir ve tabletin yaptığı her şeyi yapabilir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. 1 sene önce

  Bilgiler için teşekkürler. Emeğinize sağlık..

 2. 10 ay önce

  Android işletim sistemi çok iyi.

 3. Android x86 muhteşem bir işletim sistemiymiş, şaşırdım.