İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. AMD, İnteli Geride Bırakacak Mı ?

AMD, İnteli Geride Bırakacak Mı ?

AMD, İnteli Geride Bırakacak Mı ?

AMD, İnteli Geride Bırakacak Mı ?

Bilgisayar toplayacak kişilerin dikkatine!

10 seneden uzun bir süredir Intel ile performans,teknoloji,kalite anlamında yarışamayan AMD artık Intel’i geçecek.

Ayrıca AMD’nin bu işi başarması çok da kolay olmadı.Pazar payında Intel’in karşısında 2006 yılında yarı yarıya denk iken 2013 yılında %75’e %25’e kadar düşen AMD pazar payını tekrar eşitleme hatta Intel’i geride bırakmanın peşinde.

Yıllardır süre gelen Intel hegemonyası artık sonlanacak,Intel’in üzerinde durmadan ufak tefek değişiklik yaparak yeni işlemci diye piyasaya sürdüğü Core mimarisi artık ikinci planda kalacak.

AMD’nin 5 yıldır geliştirmekte olduğu ZEN mimarili Ryzen işlemci ailesi bu alanda büyük ses getirecek.Ayrıca her zaman tüketici dostu olan AMD yüksek performansı daha düşük fiyata verecek.

AMD, İntel’i Geride Bırakmaya Hazırlanıyor!

Yeni ZEN mimarisi ile AMD işlemcilerdeki tüm bilindik sorunlar ortadan kalkacak.Artık AMD işlemciler Hyperthread yani Sanal izlek özelliğine sahip olacak.Yani örnekle anlatmak gerekirse fiziksel olarak 8 çekirdekli bir işlemci olan Ryzen R7 1700 gerektiğinde 16 çekirdekliymiş gibi davranabilecek.Ayrıca her Ryzen işlemcisi Overclock yani hız aşırtma özelliğine de sahip olacak.

Amd Ryzen İnteli Geride Bırakacak

Ryzen işlemciler ile birlikte anakartların,soketlerin,belleklerin değişeceğini de unutmadan söylemiş olayım.Artık yeni anakartlar AMD’nin üç farklı yonga setine sahip olup AM4 soket,DDR4 bellek yuvaları,USB 3.0 ile birlikte gelecek olup muadili olan Intel uyumlu anakartlara göre daha ucuz olacak.

Ayrıca,AMD demişken AMD’nin ekran kartı departmanını oluşturan Radeon Technologies Group’da Nvidia karşısında önemli bir çıkışa hazırlanıyor.Son çeyrekte pazar payında %70’e %30 ile Nvidia’nın gerisinde kalan Radeon yeni VEGA mimarisi ile bu pazar payını yarı yarıya indirmeyi hedefliyor.

Son olarak,yeni bilgisayar almak,toplamak isteyenlere tavsiyem şudur ki Ryzen ve Vega için bekleyin.Emin olun ki beklediğinize değecek

ZEN Mimarisi ve VEGA Mimarisi ile ilgili videolar.

ZEN ve VEGA mimarileri hakkında videoları izleyerek detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Amd, inteli geride bırakacak mı ?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yıllardır işin içerisinde olan, meraklı ve yazmayı seven birisi.

Yorum Yap