İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Deposu
  3. Aliexpress Ek Vergi Sınırı
Trendlerdeki Yazı

Aliexpress Ek Vergi Sınırı

Aliexpress Ek Vergi Sınırı

Aliexpress, dünyanın en büyük alışveriş ağlarından biri olmayı başarmıştır. Bu sistem ile dünyanın her yerinden kullanıcılar diledikleri reyondan alış veriş yapıp evlerine kadar siparişlerinin gelmesini sağlayabilmektedir. Bu nedenle en ucuz yerden alış veriş yapmak isteyen kullanıcılar yurt dışından alış veriş seçeneğini tercih ediyorlar. Bu yazımızda, aliexpress ek vergi hakkında tüm detayları anlatacağız.

Aliexpress Vergi Sınırı

Fakat yurt dışından verilen siparişlerde gümrük vergisi gibi ufak bir sorun çıkabilmektedir. Bazı malzemeler gümrük vergisi ödenmeden gümrükten geçiş yapamamaktadır. Aliexpress’ten alınan ürünlerde de gümrük sınırı mevcuttur. Bu sınır önceden daha yükseti fakat piyasa durumundsan dolayı fiyatlar yeniden güncellendi. 22 Euro üzerinde bulunan ürünler gümrükten vergi ödenmeden geçememektedir. Bazı satıcılar vergi ödememek için farklı yöntemler kullansalar da 22 Euro üzeri birçok ürün bu sınıra takılı kalmaktadır. Bu durum ise yurdışından alış veriş yapan kullanıcılar için sıkıntı yaratmaktadır. Bu nedenle 22 Euro altında alınan ürünler hiçbir ödeme yapmadan rahatlıkla kapınıza kadar ulaşacaktır. Fakat sipariş edilen ürünlerin 22 Euro altında olsa da, yasaklı ürünler olmamasına dikkat edilmelidir. Bazı çevresel etkenlere göre ülkemiz tarafından belirlenen yasaklı ürünler kategorisinde bulunan ürünler, fiyatı ne olduğu fark etmeksizin, gönderildikleri adrese tekrar iade edilmektedir.

Aliexpress Vergi

Aliexpress Vergi Ne kadar ?

22 Euro üzerinde bir ürün alınmak istendiğinde gümrükte takılı kalma olasılığı çok yüksektir. Bu durumda siparişi veren kişinin gümrük vergisi ödeme zorunluluğu doğmaktadır. Gümrük dairesi tarafından istenilen bazı belgelerin gönderilmesi durumunda, ürüne %18 ÖTV, %20 KDV ve varsa diğer bandrol ücretleri gibi ücretler eklenerek fiyat yükseltilir. Bu ödemeler dilenirse gümrüğe gidilip yapılabilirken, dilenirse de kapıya gelen kuryeye ödenebilir.
Ürünlerin değeri belirlenirken piyasa fiyatları kontrol edilir. Piyasa fiyatına göre belirleme yapılamadığında, alış verişi yapan kişiden gümrük dairesi kredi kartı ekstresi veya fatura ister.
Gümrük vergisi ek vergi sınırı ise son belirlenen yasalara göre 1500 Euro’dur. Bu fiyatın üzerindeki malzemeler vergiye tabii tutulamazken, ülkeye de kişisel amaçlı giriş yapmazlar. Üst sınır olduğu gibi kilo sınırı da bulunan kargolarda, 30 kilogram üzeri malzemeleri ülkeye girmesi yasaktır. Ayrıca ülkeye giren ürünün posta veya hızlı kargo ile gelmesi gerekmektedir. Aksi taktirde bu ürünler yine ülkeye giremezler.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yıllardır işin içerisinde olan, meraklı ve yazmayı seven birisi.

Yorum Yap