İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Deposu
  3. 12 Volt ile Rezistans Çalıştırma

12 Volt ile Rezistans Çalıştırma

12 Volt ile Rezistans Çalıştırma

Elektrikten tasarruf etmek istiyorsunuz, fakat üşümekte istemiyor iseniz yazımızda sadece bir 12 Volt Dc adaptör ile nasıl rezistans çalıştığını bulabilirsiniz. Detaylar yazımızda! 

Kış aylarının da gelmesi ile birlikte havalar doğal olarak eksi derecelere düşmüş durumda. Bazılarımız evlerinde doğal gaz veya soba ile bazılarımız ise elektrik ile ısınmalarını sağlıyorlar. Bu yazımızda elektrik ile ısınmada kullanılan infrared ısıtıcı olarak adlandırılan, içerisinde Watt değerlerine göre sarım yapılmış veya farklı iletkenler kullanarak hazırlanmış ısıtıcıların veya her hangi bir elektrik enerjisini ısı enerjisine çeviren ev aletinden sökülmüş rezistans olarak adlandırılan parçanın nasıl 12 Volt ile çalıştırılacağını göstereceğiz. İlk başta 12 Volt ile çalışacağından normal şebeke elektriği 220 Volt veya 110 Volt’da çalıştığı gibi etrafa aynı ısıyı vermeyeceğini belirtmek isteriz. Yapılacak olan proje ne amaçlı kullanılabilir? Öncelik ile el veya ayak ısıtmada, her hangi bir fincanda veya bardakta olan bir sıvıyı sıcak tutmada ve benzeri ufak ısıtma işlerinde kullanmak oldukça mümkündür.

Rezistanslar da genelde 2 adet bağlantı ucu bulunur, bu uçlara normal şartlarda şebeke elektriği uygulanır ki bu Volt değeri 220 ile 110 Volt olabilir, ülkemizde normal şartlarda (şebeke elektriği 220 Volt 50 Hz Alternatif akım dır.) Bu yapacağımız devrede 12 volt ile 24 volt herhangi bir adaptör kullanılabilir , Alternatif akım veya Doğru akım adaptörü olmasında bir sakınca yoktur, sadece Alternatif akım olan bir adaptör kullanılır ise doğru akım adaptöre göre daha iyi performans sağlar. Bağlantı şekli oldukça kolay olduğu gibi elektrik bilgisi olan bir kimse kolaylık ile yapabilir ve anında kullanmaya başlayabilir. 

Bağlantı şekli aşağıda resimde göreceğiniz gibi olacak olup, tanımı ise şöyledir: Adaptörden gelen 12 veya 24 Volt AC veya DC elektrik enerjisini direk olarak rezistansın bağlantı kısımlarına bağladığımızda, rezistans kısa bir zaman için de ısınmaya başlayacak ve rezistans telinin uzunluğuna göre de ısı seviyesi gittikçe artacak, sınıra ulaştığında artık bağlamış olduğunuz adaptörün gücüne göre daha fazla akım çekemeyeceğinden ısı sabitlenecektir. Uzun kullanım için araya bir adet ısı zamanlayıcı veya ısı sensörü eklendiğinde sistem kendi kendi ne açılıp kapanacaktır. Aşağıda sistemin normal şartlarda harcayacak olan elektrik miktarını Türk lirası cinsinden bulmanız mümkün.

Projenin elektrik hesabı:

Elinizde 12 Volt 1 Amper Doğru akım adaptörü var olduğunu düşünelim, bu adaptörün maksimum verebileceği akım değeri 1 amper ve Watt yani güç cinsinden ise (12 X 1 = 12 Watt) dır. Yani bu  sistem saat sadece 36 Kuruş yakması için 90 saat çalışması gerekmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap